Gyógynövény az Újvilágból

A ligetszépe a 17. században került Európába. Dísznövényként érkezett, viszont hamar felismerték a szervezetre gyakorolt jótékony hatásait. 

Az amerikai őslakosok gyógyítói már rendszeresen használták gyulladáscsökkentő hatását sebek, vágások,bőrbetegségek kezelésében. Belsőleg is alkalmazták főzetét asztma, gyomorproblémák és a megfázás tüneteinek enyhítésére.

Ezekkel ellentétben mi elsősorban az esszenciális zsírsavakban gazdag olaját használjuk, amit magjaiből sajtolunk.

A ligetszépe olaj hatóanyagai

Epovit Ligetszépe olaj — a kép sajnos nem jelenik meg

A többszörösen telített zsírsavak közül az Omega3 és Omega6 zsírsavakat szoktuk emlegetni, és elsődlegesen a különböző halak és halolajok fogyasztásához kötjük.

Nos, jó hírünk van a vegánoknak és halat nem kedvelőknek! A ligetszépe olaja jelentős Omega6 zsírsav forrás. Egészen pontosan linolsav és gamma-linolénsav (GLA) található meg benne.

Gyógynövény vagy gyomnövény?

Parlagi ligetszépe — sajnos a kép nem jelenik meg
Parlagi ligetszépe

A parlagi ligetszépe itthon sárga virágáról ismeretes. Mivel szinte minden típusú talajban megél, gyakran fordul elő gyomnövény társulásokban is.

Kinek jó a ligetszépe ?

A növény magjából sajtolt olaj kifejezetten széles körben alkalmazható. Elsősorban a kozmetikumok világából ismerjük a ligetszépét krémek, hajápolási termékek összetevőjeként, de nem elhanyagolható belsőlegesen, étrend-kiegészítőként alkalmazott szerepe sem.

A következő esetekben igazolták jótékony hatását humán vizsgálatokkal is:

Külsőleg:

  • Ekcéma kezelése

Belsőleg:

  • PMS (premenstruációs szindróma) tüneteinek kezelése
  • Szív és érrendszeri betegségek megelezőse
  • Krónikus izületi gyulladás tüneteinek enyhítése
  • Diabéteszes neuropátiák  tüneteinek enyhítése
  • Időskori demencia tüneteinek enyhítése
  • Krónikus májkárosodás enyhítése
  • Vérnyomáscsökkentő hatás
  • Szklerózis multiplex megelőzése (tünetek enyhítése kezdeti stádiumban)

Az emberi alkalmazáson túl a közelmúltban megjelent az állatgyógyászat berkeiben is kutyáknak szánt étrend-kiegészítőként.

Kinek nem ajánlott a fogyasztása?

A ligetszépe olaj alkalmazása általában biztonságos. Időnként azonban enyhe mellékhatásokkal, például fejfájással, mérsékelt gyomorpanaszokkal vagy puffadással járhat. Ezek előfordulási valószínűsége terhesség alatt fokozódik, ezért ne használjuk ebben az időszakban, sőt még a szoptatás alatt sem.

A ligetszépe olaj gátolhatja a véralvadást – ne szedjük olyan gyógyszerekkel együtt, amelyek rendelkeznek ugyanezzel a hatással, nehogy megnöveljük a véraláfutások kialakulásának vagy a nehezen csillapítható vérzésnek a kockázatát.

A ligetszépeolaj belsőleges alkalmazása csecsemőknél és egyévesnél fiatalabb kisgyermekeknek nem javasolt. Emellett a pszichiátriai kezelés alatt állóknak sem ajánlott szedése.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük